Lekcja 1 - Kurs Rysunku Online

Opublikowano 24 Września 2021
Udostępnij:

Film

Hej ! Na pewno już nie możesz się doczekać momentu, w którym narysujesz swoją pierwszą kreskę :) Prawda? Oczywiście zrobimy to w trakcie naszych pierwszych zajęć.
Naukę rozpoczniemy jednak powoli, od omówienia fundamentalnych zasad związanych z twoim warsztatem pracy. Twój start w życie artystyczne powinien wyglądać podobnie do opisanej przez Juliana Tuwima Lokomotywy. Pozwól, że zacytuję kilka linijek tego tekstu.
"Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa. [...]
Najpierw — powoli — jak żółw — ociężale,
Ruszyła — maszyna — po szynach — ospale,
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
I dudni, i stuka, łomoce i pędzi [...]
Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana."

Daj sobie czas na to, aby móc się rozpędzić. Naukę rysunku zacznij powoli z dbałością o każdy szczegół. Być może, z początku nie będziesz rysował najbardziej skomplikowanych plastycznie obiektów, portretów, maszyn czy postaci. Ważne jest, że położysz "głębokie fundamenty".

Obejrzyj z uwagą film, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Każda jego część jest ważna, wysłuchaj go z uwagą — jest to ważne, ze względu na kolejne lekcje. Czasami możesz do niego wracać, gdy jakieś zadanie wyda Ci się trudne. W tym filmie zawarte są prawdy uniwersalne dotyczące organizacji miejsca pracy rysownika i postawienia Twoich pierwszych prostych kresek. Zapraszamy !

O stanowisku pracy przeczytaj także na ARTYKUŁ NA BLOGU 

Zadania rysunkowe wykonaj na brystolu formatu 50/70 cm.
1. W odstępach ok. 2 cm narysuj serię prostych linii od góry do dołu arkusza (to ważne).
Pracuj na całej szerokości arkusza — od lewej strony do prawej strony (chyba że jesteś osobą leworęczną, możesz wtedy odwrotnie). Powinno zmieścić się ok. 30 linii.
2. W odstępach ok. 2 cm narysuj serię prostych linii poziomych, poczynając od góry i posuwając się w dół arkusza (to ważne).
Pracuj na całej wysokości arkusza — od góry do dołu arkusza. Powinno zmieścić się ok. 20 linii.
3. Wykonaj kilka długich kresek po przekątnych arkusza. Każda z kresek powinna być rysowana kilkoma delikatnymi "uderzeniami" ołówka. Narysuj dwie serie kresek. Pierwsza od lewego dolnego wierzchołka a druga seria od lewego górnego do prawego dolnego. Niech w każdej serii będzie 5 linii prostych oddalonych od siebie o 1 cm.

Powodzenia !

© MODUŁ - All Rights Reserved